Колко дълго трае професионалното обучение и как се провежда то?
Периодичните инструктажи са в рамките на ден. Необходими са ни данни по формуляр заявление за обучение. Данните се вписват в регистър за обучения. От него се генерират тестове и удостоверения. Периодичните инструктажи провеждаме чрез презентации, и събеседване. Все по-рядко на живо – все по-често онлайн.
Обученията за правоспособност за управление на мотокари, електрокари, кранове и вишки са по програми, които са с продължителност между месец и два.
Център за професионално обучение към ТЕХНАД е лицензиран от Националната агенция за професионално образование и обучение с Лицензия на център за професионално обучение към ТЕХНАД.
Провеждаме курсове по съвременни учебни програми, съобразени с Държавните образователни изисквания и Закона за професинално образование и обучение.
Прочети още
Всичко, което трябва да знаете за техническите прегледи на повдигателни съоръжения
Техническите прегледи на повдигателни съоражения са от изключителна важност, тъй като става дума за съоръжения с повишена опасност. След всеки технически надзор на повдигателни съоръжения се потвърждава тяхното съответствие с изискванията за безопасна експлоатация и се гарантира здравето и живота на техните собственици и ползватели. В зависмост от съораженията прегледите трябва да се случват на всеки 1 или 2 години. При по-новите съоражения (до 10 години от пускане в експлоатация) се проверяват до 2 години, а при по-стари съоражения (над 10 години от датата на производство) се проверяват до 1 година от последния преглед. Техническият преглед на повдигателни съоражения се състои от: • проверка за наличието на CE маркировка; • проверка за съответствието на повдигателното съоръжение с необходимата документация; • проверка за спазване изискванията на Наредбата за технически надзор и безопасна експлоатация на повдигателни съоръжения; • външен преглед на съоръжението и функционално изпитване на действието на механизмите, електрообзавеждането, защитните елементи и хидравличната система; • статично изпитване; • динамично изпитване; Спрямо видовете повдигателни съоръжения, периодичният преглед може да продължи между 30 и 120 минути.
Защо са нужни прегледите на котли?
Техническият надзор, при който се извършват периодични прегледи на парни, водогрейни и газови котли, са необходими, за да се потвърди тяхното съответствие с изискванията за безопасна експлоатация и да се гарантира здравето и живота на техните собственици и ползватели. Видовете прегледи, които се извършват на котли са следните: 1. Първоначални – след монтиране и преди пускане в експлоатация 2. Периодични – веднъж на 4 години 3. Периодични с изпитване на якост – веднъж на 8 години 4. Газовите котли за отопление се проверяват най-малко веднъж на 1 година За извършавнето на периодичните прегледи на водогреен или парен котел са необходими около 60 минути. Тези технически прегледи имат за цел да проверят съответствието на съоръженията под налягане със необходимите документи и да установят изправността им.